دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 94 1394 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 88-97 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علوم پزشکی یزد
چکیده:   (1927 مشاهده)

مقدمه: با توجه به رشد روزافزون صنایع و فناوری و به تبع آن افزایش میزان حوادث و بیماری‌های شغلی، این مطالعه در نظر دارد با تجزیه و تحلیل حوادث در نیروگاه سیکل ترکیبی یزد، زمینه را جهت ارائه‌ اقدامات کنترلی و ارزیابی ریسک مهیا نماید.

روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی است که روند حوادث شغلی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این پژوهش اطلاعات از طریق چک لیست و مصاحبه با حادثه‌دیدگان جمع‌آوری شد و بر اساس اطلاعات استخراج شده، شاخص‌های حادثه محاسبه شد. سپس داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار  spss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: از مجموع 1189 کارگر در طی یک دوره 8 ساله، 287 مورد حادثه شغلی به ثبت رسیده بود. نتایج نشان داد که بین سن، سابقه‌ کاری و وضعیت تاهل ارتباط معنی‌دار وجود دارد. بیشترین نوع حادثه و علت آن به ترتیب تروما و اعمال ناایمن بود. بیشتر حوادث در فصل زمستان، در ابتدای شیفت روز و در واحد تعمیرات و نگهداری رخ داده و شاخص‌های حادثه بویژه شاخص تکرار، روندی کاملاً نزولی داشت. در این مطالعه، بیشترین و کمترین مقدار شاخص تکرار-شدت حادثه به ترتیب در سال 1383، 74/1 و در سال 1390، 56/0 بدست آمد. همچنین نتایج نشان داد، سطح تحصیلات بر شاخص تکرار، و میزان درآمد ماهیانه بر شاخص‌های تکرار و شدت-تکرار، اثر محافظتی داشتند.

نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه امروزه به منظور اولویت ‌بندی خطرات و اقدامات اصلاحی، از نتایج تکنیک‌ها و ارزیابی‌های ریسک استفاده می‌گردد، نتایج مربوط به حوادث نیز می‌تواند در بانک اطلاعاتی جامع و در جهت کمی‌کردن ارزیابی‌های ریسک استفاده‌های با ارزشی از آن حاصل گردد.

متن کامل [PDF 804 kb]   (586 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله کوتاه | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۲/۱۲