دوره 8، شماره 4 - ( نشریه علمی تخصصی طب کار 1395 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 67-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی
چکیده:   (853 مشاهده)

مقدمه : دندانپزشکی به لحاظ ابتلا به مشکلات جسمی مثل درد، خشکی مفاصل و غیره حرفه ای پرخطر محسوب می گردد که ریسک فاکتورهایی نظیر وضعیت نادرست بدن موقع کار کردن و غیره می تواند در ایجاد مشکلات مؤثر باشند. هدف از این مطالعه بررسی میزان آگاهی از اصول ارگونومی و عملکرد به آن در میان دندانپزشکان شهر یزد می باشد.   

روش بررسی : در این مطالعه توصیفی- مقطعی که بر روی 159 دندانپزشک با حداکثر 60 سال و با دارا بودن حداقل یک سال سابقه کار انجام گرفت. از پرسشنامه ای شامل سه بخش شیوع مشکلات اسکلتی- عضلانی، آگاهی دندانپزشک از اصول ارگونومی و ثبت اصول ارگونومی رعایت شده توسط دندانپزشک حین زمان کار استفاده شد.

نتایج : از مجموع شرکت کنندگان در این مطالعه، 5/63% دارای فعالیت ورزشی منظم، 27% انجام حرکت کششی بین دو ویزیت، 27% استفاده از دید مستقیم، 9/89% راضی از شغل و 6/73% آَشنا با اصول ارگونومیک بودند که 9/28% افراد تجربه اختلال عضلانی- اسکلتی را گزارش کردند که در جنس مؤنث بیشتر بود .شایع ترین نوع اختلال مربوط به گزگز و خشکی اندام و از بین اندام ها، ناراحتی گردن بیشترین شیوع را دارا بود .میانگین نمره آگاهی 7154/5±3773/22 و میانگین نمره عملکرد صحیح9154/5±8867/16 گزارش شد.

نتیجه گیری: در این مطالعه، بین نمره آگاهی با میزان رعایت اصول صحیح ارگونومی رابطه ای معناداری وجود داشت. پس با بالا رفتن سطح آگاهی دندانپزشک از اصول ارگونومی و رعایت این اصول می توان از اختلالات عضلانی- اسکلتی جلوگیری کرد.

متن کامل [PDF 411 kb]   (477 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱