دوره 10، شماره 3 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1397 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 31-39 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، f_ahmadi1367@yahoo.com
چکیده:   (408 مشاهده)
چکیده:
مقدمه: کار در محیط های پر صدا، باعث افت شنوایی می شود. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهند که عوامل دیگری همراه با صدا به طور مستقل در افت شنوایی دخیل هستند که یکی از این عوامل، استعمال سیگار می باشد. این مطالعه با هدف بررسی اثرات سیگار بر افت شنوایی کارگران در محیط های کاری در مواجهه با صدا طراحی و اجرا گردید.
مواد و روش: برای بررسی میزان افت شنوایی کارگران از تست شنوایی سنجی تونال (انتقال هوایی ) یا Air-Conduction استفاده شد. همچنین اطلاعات دموگرافیک افراد از طریق چک لیست هایی ثبت و مورد بررسی قرار گرفت.  
 نتایج: به طور کلی 250 نفر در این مطالعه وارد شدند که 133 نفرآنها سیگاری و 117 نفر غیر سیگاری بودند. میانگین سنی افراد شرکت کننده 66/3±07/36 سال بود. میانگین تراز فشار صوت در محیط کار بر اساس استاندارد ISO، پس از اندازگیری 86 دسیبل بود. میزان کاهش شنوایی در گوش راست و گوش چپ در دو گروه سیگاری و غیر سیگاری اختلاف معنی داری وجود داشت            (P value<0.001) .
نتیجه گیری: به طور کلی سیگار دارای اثرات مهم و قابل توجهی در ایجاد افت شنوایی در کنار سایر شرایط مانند صدای موجود در محیط کار می باشد و انجام آزمایشات ادواری اودیومتری در جهت شناسایی و تشخیص افراد سیگاری که دچار افت شنوایی هستند، می تواند در جهت پیشگیری اولیه و یا ثانویه از کری شغلی موثر واقع شود.
کلید واژه ها:افت شنوایی، سیگارکشیدن ، صدای شغلی
واژه‌های کلیدی: افت شنوایی، سیگارکشیدن، صدای شغلی
متن کامل [PDF 954 kb]   (160 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب کار
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۴