دوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1397 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 74-82 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/tkj.v10i4.1737
Ethics code: 12


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، ghaempanah@rogers.com
چکیده:   (462 مشاهده)
مقدمه: خواب ، امری ضروری برای حفظ سلامتی است که عوامل متعددی در بهبود کیفیت آن نقش دارند از جمله استفاده از یک بالش مناسب که با پشتیبانی موثر، سبب حمایت از ستون فقرات در ناحیه گردن شده و از عوارضی چون سر درد و درد گردن و درد شانه پیشگیری کند. هدف از این پژوهش ، طراحی بالشی مناسب منطبق با ابعاد افراد ایرانی جهت پشتیبانی مطلوب در هر دو موقعیت خوابیده به پشت و پهلو ها می باشد.
       مواد و روش ها: این مطالعه کاربردی است با84 داوطلب (40 مرد و 44 زن ) با میانگین سنی 29.47 سال(91/7 SD=) وارد مطالعه گردیدند. مشخصه های آنتروپومتری همچون پهنای سر در ناحیه گوش، طول سر ، ارتفاع سر و ... با استفاده از کولیس، دوربین Canon SX60HS، نرم افزار digimizer ، Excel و SPSS نسخه 20 تعیین گردید. صدک های مختلف ابعاد بدن مردان و  زنان محاسبه گردید. از این یافته جهت محاسبه ابعاد بخش های مختلف بالش ارگونومی، استفاده شد.
       نتایج: بر اساس ابعاد مختلف ناحیه سر و گردن و شانه در نمونه مورد مطالعه ، بالشی با عرض70و عمق26.4سانتیمتر برای مردان و با عرض65 و عمق26.4سانتیمتر برای زنان طراحی گردید.
       بحث و نتیجه گیری:پیش بینی می شود بالش طراحی شده متناسب با ابعاد آنتروپومتری افراد ایرانی ، بتواند سبب کاهش درد های سر و گردن و مشکلات ستون فقرات گردد. همچنین پیشنهاد می گردد پژوهش های دیگری جهت استاندارد سازی ابعاد و نوع مواد بالش خواب در همه نقاط ایران انجام شود.
واژه‌های کلیدی: آنتروپومتری، ارگونومی، طراحی، بالش
متن کامل [PDF 997 kb]   (157 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (104 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۸/۱۳