دوره 13، شماره 1 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1400 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 52-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IRSHUMS.REC.1395.18


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر ، ebrahimihajareh@gmail.com
چکیده:   (484 مشاهده)
زمینه و هدف: تأثیر اختلالات اسکلتی عضلانی و ارتباط آن با عاطفه منفی در پرستاران کمتر مورد بررسی قرار گرفته است؛ با توجه به لزوم یافتن عوامل مؤثر در جهت پیشگیری اختلالات اسکلتی عضلانی، پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی با عاطفه منفی در پرستاران شهر ایرانشهر انجام شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه مقطعی بود که در سال 1396 انجام شد. تعداد 334 پرستار به صورت سر­شماری وارد مطالعه شدند. ابزارهای جمع­آوری داده­ها فرم جمعیت شناختی، پرسشنامه افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21) و پرسشنامه نوردیک بود که به صورت خود گزارشی تکمیل گردید. ابزارهای مورد نظر پس از روان­سنجی مورد استفاده قرار گرفتند. تحلیل داده ها با استفاده از آنالیز توصیفی، آزمون رگرسیون با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 19 انجام شد. سطح معنی داری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها:  نتایج نشان داد که شیوع استرس در پرستاران نسبت به افسردگی و اضطراب بالاتر بود. بیشترین شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در پشت و گردن بود. بین شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در تمام نواحی بدن به جز پشت و افسردگی، اضطراب و استرس ارتباط معنی داری مشاهده شد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج فوق مشخص شد که پرستاران درجاتی از افسردگی، اضطراب و استرس را تجربه کرده اند که می تواند در بروز اختلالات اسکلتی نقش داشته باشند لذا روش های آموزش ایمن‌سازی به پرستاران به منظور کاهش استرس، اضطراب و افسردگی توصیه می شود که نوبه خود می تواند در کاهش شیوع اختلالات اسکلتی و عضلانی مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 837 kb]   (210 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (430 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب کار
دریافت: 1399/5/8 | پذیرش: 1400/3/10 | انتشار: 1400/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.