دوره 13، شماره 4 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1400 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 36-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: رشته های زیر مجموعه وزارت علوم فاقد کد اخلاق پژوهش می ب


XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی اهواز ، Davami.ah1352@gmail.com
چکیده:   (406 مشاهده)
زمینه: حوادث ناشی از کار هزینه های مستقیم و غیر مستقیم زیادی را بر اقتصاد ملی کشور تحمیل می کند. از آنجا که به عنوان یک واقعیت، همواره مخارج واقعی برای کاهش ریسک از محدودیت برخوردار بوده و ارزش گذاری پولی هزینه ها، می تواند بر سرمایه گذاری بهینه در مسائل ایمنی اثر گذار باشد، هدف از انجام مطالعه حاضر تعیین هزینه های ناشی حوادث شغلی در یکی از پالایشگاه های پارس جنوبی، عسلویه، استان بوشهر می باشد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع توصیفی- تحلیلی بوده و  هزینه های ناشی از 92 مورد حادثه شغلی به وقوع پیوسته در سال های 1396 و 1397 در بخش خشکی پالایشگاه گازی پارس جنوبی برآورده شده است. با استفاده از روش آنالیز سیستماتیک اندازه گیری هزینه های حوادث (SACA) که ریز هزینه ها و اطلاعات حوادث در فرم های مربوط به هر حادثه وارد شده و براساس نوع حادثه پس از تجزیه و تحلیل هزینه ها، هزینه کل محاسبه می گردد. در این تحقیق تجزیه و تحلیل آماری داده ها با آزمون های کای دو و کلموگروف - اسمیرنوف و به کمک نرم افزار SPSS 17 و Excel انجام شد.
یافته ها: بیشترین روزهای کاری از دست رفته در اثر وقوع حوادث در پالایشگاه گاز (12613 روز) می باشد. ارزیابی هزینه های حوادث ثبت شده در سیستم اطلاعات حسابداری شرکت ها نشان داد که 3/2 هزینه ها شغلی را هزینه های مستقیم، در حالیکه 3/1 هزینه ها از دیدگاه مدیریت ارشد سازمان پنهان بوده است. از کل هزینه های ناشی از کار برآورد شده، غیبت پرسنل حادثه دیده با میانگین حدود 71% بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است. بیشترین میزان هزینه حوادث شغلی برای شرکتی با 1500 کارگر در حدود 000/000/440/27 ریال برآورد شده است.
نتیجه گیری: هزینه های ناشی از حوادث و خسارتی که این حوادث بر کارفرمایان و نهایتاً بر پیکیره اقتصاد کشور وارد می کند، قابل توجه است. لازم است تصمیم گیرندگان نسبت به شناسایی علل و کنترل نرخ بروز آنها و افزایش ایمنی محیط های کاری اهتمام بیشتری بورزند.
متن کامل [PDF 401 kb]   (275 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: 1400/5/27 | پذیرش: 1400/11/6 | انتشار: 1401/1/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.