دوره 13، شماره 3 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1400 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 91-77 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: E.A.00.07.25.01


XML English Abstract Print


دانشگاه شهید باهنر کرمان ، fahimeh@ens.uk.ac.ir
چکیده:   (430 مشاهده)
مقدمه: آتش­نشانی یکی از مشاغل پرخطر است که طیف گسترده­ای از وظایف را در برمی‌گیرد. آتش­نشانان به دلیل ماهیت شغلی دشوار خود، موقعیت­های اضطراری متعددی را تجربه می­کنند که علاوه بر ایجاد آسیب­های جسمی، می­توانند سلامت روان‌شناختی آتش­نشانان را نیز در معرض خطر قرار دهند. بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی پیامد­های روان‌شناختی شرایط شغلی آتش­نشانان انجام گرفت. 
روش بررسی: روش پژوهش، کیفی و از نوع پدیدار­شناسی بود. با استفاده از روش نمونه­گیری هدفمند، 16 آتش­نشان از آتش‌نشانان ایستگاه­های آتش­نشانی شهر کرمان انتخاب شدند؛ و انتخاب آن­ها بر اساس معیار اشباع بود. داده­ها با استفاده از مصاحبه نیمه­ساختار یافته جمع‌آوری و با استفاده از روش هفت مرحله­ای کلایزی تحلیل شدند. بدین‌صورت که ابتدا مصاحبه‌ها، کدگذاری و سپس بر اساس کد­های مشابه، 4 مقوله­ اصلی استخراج گردید.
نتایج: نتایج به‌دست‌آمده نشان دادند که استرس مداوم (ناشی از صدای زنگ حریق و اعلام حوادث، تلاش برای رسیدن به موقع به محل حادثه، نگرانی از نرسیدن به موقع و پیدا نکردن آدرس محل حادثه، شرایط پیچیده و نامشخص حوادث)، مشکلات خواب (شامل به هم خوردن نظم خواب، بی­خوابی، مشکل در حفظ خواب، بیدار شدن وحشت­زده و ناگهانی از خواب، حرف زدن در خواب)، هیجان­های منفی ناشی از حوادث دردناک و مشکل در برقراری روابط مطلوب با اعضای خانواده، مهم‌ترین پیامد­های روان‌شناختی هستند که آتش­نشانان به علت شرایط شغلی­شان تجربه می­کنند.
نتیجه­گیری: با توجه به نقش مهم آتش­نشانان در ارائه خدمات در موقعیت­های اضطراری، پیامد­های روان‌شناختی ناشی از این شغل، عوامل خطری هستند که بر سلامت و در نتیجه عملکرد آتش‌نشانان، اثر نامطلوبی دارند؛ و بنابراین، لازم است که اقدامات و برنامه­ریزی­های مناسبی به منظور مدیریت و کاهش استرس مداوم و بهبود کیفیت خواب آتش­نشانان صورت گیرد؛ و در راستای مدیریت و کاهش هیجان­های منفی و مشکلات خانوادگی آن­ها نیز آموزش­های مناسبی ارائه گردد.
متن کامل [PDF 852 kb]   (167 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (310 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: 1400/8/9 | پذیرش: 1400/9/20 | انتشار: 1400/9/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.