دوره 5، شماره 2 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1392 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 51-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، Halvani39@gmail.com
چکیده:   (7947 مشاهده)
مقدمه: روش چه می‌شود اگر؟ ابزاری نظام یافته و سیستماتیک بر پایه کار تیمی است که قادر است انحرافات مربوط به فرایند کاری، عملکردهای انسانی و نقص‌های تجهیزاتی را به شیوه بارش افکار شناسایی و ارزیابی کند. به دلیل اینکه استان یزد از حیث داشتن واحدهای تولید کاشی و سرامیک در کشور رتبه اول را داراست، لذا این مطالعه با هدف بررسی میزان اثربخشی اقدامات کنترلی در کاهش سطح ریسک خطرات ناشی از کار در یکی از صنایع سرامیک انجام پذیرفت. روش بررسی: این مطالعه قبل و بعد (نیمه تجربی) است که از بین کارخانه‌های سرامیک‌‌سازی استان یزد یکی از کارخانه‌ها به صورت تصادفی به عنوان نمونه انتخاب گردید. پس از ارزیابی اولیه توسط تیم کارشناسی، راهکارهای اصلاحی اجرا و RAC2 به دست آمد. برای آنالیز داده‌ها از نرم‌افزارSPSS نسخه 16 استفاده گردید. یافته‌ها: تعداد 107 خطر در کل بخش‌ها شناسایی گردید، کمترین و بیشترین خطرات شناسایی شده به ترتیب مربوط به واحد نگهبانی و واحد تعمیرات و نگهداری بود. تعداد ریسک‌های قابل قبول قبل و بعد از مداخلات به ترتیب از7 به 90، پایین‌ترین حد قابل ‌قبول 85 به 17 و غیر ‌قابل ‌قبول 15 به 0 رسید. نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که اقدامات مهندسی- مدیریتی توأم با هم، نسبت به هر یک از این اقدامات به تنهایی، تأثیر‌پذیری بیشتری نسبت به کاهش عدد ریسک داشته است. با استفاده از این روش، می‌توان میزان خطر محیط‌های مخاطره‌آمیز را کاهش داد یا کنترل کرد و همچنین این ابزار مدیریت ریسک مناسب، برای کلیه صنایع مشابه می‌باشد.
متن کامل [PDF 683 kb]   (5838 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: 1391/12/21 | پذیرش: 1392/6/20 | انتشار: 1392/6/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.