دوره 3، شماره 2 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1390 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 38-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، zohrehkamali90@gmail.com
چکیده:   (11870 مشاهده)
چکیده مقدمه: نوبت کاری و به خصوص نوبت‌کاری شبانه باعث اختلال در ریتم طبیعی بدن بالاخص ریتم خواب و بیداری فرد می‌شود. پرستاران به عنوان کارکنان مراقبت‌های بهداشتی (HCW) برای فراهم نمودن نیازهای بیماران مجبور به انجام کار در تمام ساعات شبانه روز هستند. نوبت کاری علاوه بر تاثیر در زندگی خصوصی باعث کاهش هوشیاری و بهره‌وری در شغل نیز می‌شود که می‌تواند زندگی سایر انسانها که به عنوان بیمار تحت خدمت اینگونه پرستاران هستند را به خطر اندازد. روش بررسی: این مطالعه به روش مقطعی انجام شد، پرستاران شاغل در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید‌صدوقی یزد به دو گروه شاهد (ثابت صبح) و مورد ( نوبت کار) تقسیم شدند. این دو گروه از لحاظ سن و سابقه کاری با هم همسان شدند. هر دو گروه از بخشهای مختلف بیمارستان انتخاب شدند. دو پرسشنامه تهیه شد، یکی پرسشنامه اطلاعات عمومی و دیگری پرسشنامه استاندارد Epworth (ESS) برای خواب آلودگی. پرسشنامه‌ها توسط خود پرستاران و با نظارت مجری طرح تکمیل گردید. داده‌ها با استفاده ازنرم افزار (SPSS (ver. 17 و براساس آزمونهای کای دو و مجذور تی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته‌ها: 55 نمونه در هر گروه انتخاب و بررسی شدند. میانگین نمره ESS در افراد گروه مورد و شاهد به ترتیب 07/8 و 80/6 و اختلاف بین این دو معنادار بود. در گروه مورد 1/29% و در گروه شاهد 5/14% خواب آلودگی مشاهده شد که اختلاف بین آنها از نظر آماری معنا‌دار نبود. بحث و نتیجه گیری: در مجموع در پرستاران مطالعه شده فراوانی خواب آلودگی قابل توجه نبود و با وجود بالاتر بودن این فراوانی در گروه شاهد، اختلاف مشاهده شده از نظر آماری معنادار نبود.
متن کامل [PDF 118 kb]   (1493 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1390/11/29 | پذیرش: 1399/1/26 | انتشار: 1399/1/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.