دوره 8، شماره 1 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1395 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ، bahrami_h3@yahoo.com
چکیده:   (3986 مشاهده)

مقدمه: این مطالعه با هدف پیش‌بینی کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی بر اساس ناگویی خلقی، سبک‌های دلبستگی و حمایت اجتماعی ادراک شده در زنان نابارور انجام شد.

روش بررسی: جامعه مورد بررسی در این مطالعه را کلیه زنان مبتلا به ناباروری تشکیل می‌دهند. بدین منظور تعداد 74 زن مبتلا به ناباروری بر اساس فرمول انتخاب حجم نمونه در تحقیقات همبستگی به روش نمونه‌گیری در دسترس، از مرکز ناباروری علوم تولید مثل شهر یزد انتخاب شدند و در این پژوهش شرکت کردند. افراد گروه نمونه پرسشنامه‌های حمایت اجتماعی ادراک شده چند وجهی، دلبستگی بزرگسالان هازن و شیور، ناگویی خلقی TAS، پرسشنامه کیفیت زندگی WHO را تکمیل کردند. در نهایت اطلاعات جمع‌آوری شده به‌وسیله پرسشنامه، توسط نرم‌افزار SPSS و با استفاده از روش آماری همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره تجزیه و تحلیل شد.

نتایج: یافته‌های حاصل نشان داد بین ناگویی خلقی در زنان مبتلا به ناباروری و کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی، رابطه معنی‌دار وجود دارد بین سبک دلبستگی اجتنابی و دوسوگرا با ابعاد کیفیت زندگی، رابطه منفی و بین سبک دلبستگی ایمن و ابعاد کیفیت زندگی، رابطه مثبت و معنی‌دار وجود دارد و بین حمایت اجتماعی ادراک شده در زنان مبتلا به ناباروری و کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی نیز رابطه معنی‌دار وجود دارد.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد ناگویی خلقی، دلبستگی ایمن و حمایت ادراک شده از جانب خانواده با کیفیت زندگی زنان مبتلا به ناباروری رابطه مثبت و معنی‌دار دارد.

متن کامل [PDF 664 kb]   (1781 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب کار
دریافت: 1394/10/15 | پذیرش: 1395/4/5 | انتشار: 1395/4/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.