دوره 9، شماره 3 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1396 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 31-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی قم ، mohsen.mahdinia@yahoo.com
چکیده:   (3942 مشاهده)
مقدمه: رفتارهایی که در  انطباق با دستور‌العمل‌ها و قوانین ایمنی توسط افراد انجام می‌شود، رفتار ایمنی نامیده می‌شود و شامل دو حیطه رعایت ایمنی و مشارکت ایمنی است. ارزیابی رفتار ایمنی و شناخت فاکتور‌های مرتبط با آن در جوامع کاری بومی می‌تواند گام مفیدی جهت کاهش حوادث باشد. بنابراین مطالعه حاضر با هدف ارزیابی رفتار ایمنی و شناسایی متغیرهای فردی و شغلی پیش‌بین آن در صنایع مختلف انجام شده است.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی تحلیلی به صورت مقطعی روی 279  نفر از کارکنان صنایع مختلف  استان قم انجام شد. گرد‌آوری اطلاعات با استفاده از پرسش‌نامه‌ اطلاعات فردی و شغلی و پرسشنامه رفتار ایمنی متشکل از 12 سوال مرتبط با رعایت ایمنی و 11 سوال مرتبط با مشارکت ایمنی بود. آنالیز اطلاعات با استفاده از نرم افزار Spss20 و آزمون  Tمستقل، آنالیز واریانس و رگرسیون خطی انجام شد.
نتایج: میانگین امتیاز رفتار ایمنی79/3با انحراف معیار 66/0 به دست آمد که بزرگتر از متوسط امتیاز در نظر گرفته شده برای پرسش‌نامه بود. همچنین میانگین امتیاز رعایت ایمنی 76/0±95/3 و مشارکت ایمنی 79/0±61/3 بود. سه متغیر اندازه صنعت، سابقه کار و تحصیلات دارای ارتباط معنی‌دار آماری با رفتار ایمنی می‌باشند و بر روی هم رفته 3/15 درصد از تغییرات رفتار ایمنی را تبیین می‌‌کنند.
نتیجه‌گیری: مطابق نتایج این مطالعه و مطالعات مشابه، برخی متغیر‌های فردی و شغلی می‌توانند بر تغییرات رفتار ایمنی اثرگذار باشند. بنابراین در نظر گرفتن این عوامل در طراحی برنامه‌های مختلف جهت ارتقاء عملکرد ایمنی، به بهینه ‌شدن اقدامات کمک خواهد کرد.
 
متن کامل [PDF 804 kb]   (2647 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: 1395/3/22 | پذیرش: 1395/8/3 | انتشار: 1396/6/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.