دوره 9، شماره 3 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1396 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 44-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، ebrahimi.gh70@gmail.com
چکیده:   (4325 مشاهده)
مقدمه: امروزه به دلیل توسعه فناوری و خودکار سازی صنایع، حضور انسان در محیط­های کاری کمتر شده است. علیرغم این کاهش چشمگیر، علت بیش از 80 درصد حوادث در صنایع نفت و گاز، اشتباه و خطای انسانی برآورد شده است. هدف از انجام این پژوهش، شناسایی و ارزیابی خطاهای انسانی کارمندان اتاق کنترل پالایشگاه پارسیان می­ باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه ای توصیفی از نوع مقطعی می­باشد که در اتاق کنترل شرکت پالایش گاز پارسیان اجرا شده است. این پژوهش در فاز اول با روش واکاوی سلسله مراتب وظایف (Hierarchical Task Analysis) و در مرحله بعد با استفاده از روش SHERPA به شناسایی و ارزیابی خطاهای انسانی پرداخته است.
نتایج: از مجموع 218 خطای شناسایی شده از تجزیه و تحلیل برگه های کار SHERPA، 145(5/66 درصد) خطا مربوط به خطاهای عملکردی، 61 (28 درصد) خطا مربوط به خطاهای بازدید، 4(8/1 درصد) خطا مربوط به خطاهای بازیابی، 6 (8/2 درصد) خطا مربوط به خطاهای ارتباطاتی و 2(9/ درصد) خطا مربوط به خطاهای انتخاب گزارش شد. همچنین 9/41 درصد از انواع پیامدهای ناشی از خطاها، پیامدهای شدید را تشکیل می­دهند.
نتیجه‌گیری: مشهودترین خطاهایی که در اتاق کنترل شرکت پالایش گاز پارسیان رخ می‌دهد، مربوط به خطای عملکردی و بازدید بود. برای کاهش وقوع خطای شناسایی شده و محدود کردن پیامدهای ناشی از آنها، آموزش کارکنان و تدوین دستورالعمل‌های کاری، جهت نظارت و بازرسی دقیق اپراتورها و اقدام مناسب در صورت بروز نقص در اتاق کنترل، در اولویت اقدامات اصلاحی قرار گرفت.
متن کامل [PDF 832 kb]   (2817 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی و حوادث ناشی از کار
دریافت: 1395/4/30 | پذیرش: 1395/7/13 | انتشار: 1396/7/22

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.