دوره 9، شماره 4 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1396 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 20-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان ، afsharniaf@yahoo.com
چکیده:   (2533 مشاهده)

زمینه و هدف: مکانیزاسیون یکی از راه­های گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی پایدار است که با هدف کاهش ناراحتی جسمی و روحی به اصلاح شیوه، ابزار و شرایط انجام کار می­پردازد. هدف از انجام این مطالعه بررسی ریسک فاکتورهای ناراحتی­های اسکلتی- عضلانی و مداخله مکانیزاسیون به منظور کاهش این ناراحتی­ها می­باشد.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی- تحلیلی به صورت مداخله­ای و بر روی 80 نفر از کارگران یک واحد تولیدی قارچ خوراکی انجام پذیرفت. به منظور جمع­آوری داده­ها در قبل و بعد مداخلات از پرسشنامه نوردیک و جهت ارزیابی فشار کاری وضعیت بدن در حین کار از روش تلفیقی استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با آزمون‌های آماری کای اسکور و رگرسیون لجستیک انجام شد.

یافته­ ها و نتیجه ­گیری: تحلیل رگرسیون نتایج نشان داد که بین درد کمر، زانو، شانه، انگشتان دست و ساعد با مکانیزه شدن؛ درد کمر و زانو با تعداد ساعت­های کاری در هفته و نمایه توده بدنی؛ درد کمر، زانو، شانه و بازو با سن ارتباط معنی‌داری وجود دارد و به دلیل کاهش قابل ملاحظه اختلالات اسکلتی-عضلانی پس از مداخله مکانیزاسیون، کاربرد تجهیزات استاندارد در مراحل نیمه مکانیزه برداشت و بسته­بندی قارچ پیشنهاد شد.

متن کامل [PDF 697 kb]   (685 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1395/8/14 | پذیرش: 1396/2/2 | انتشار: 1396/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.