دوره 14، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 51-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: U-99098
Ethics code: IR.AJUMS.REC.1399.265


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

nezamodini Z, Jafari B, Amini P, Hashemi Z. Investigating the effect of noise exposure on mental workload, noise sensitivity and general and mental health of overhead crane operators in one of the Steel Industries in south of Iran. tkj 2022; 14 (3) :42-51
URL: http://tkj.ssu.ac.ir/article-1-1210-fa.html
نظالم الدینی زینب السادات، جعفری بهنوش، امینی پیام، هاشمی زهرا. بررسی اثر مواجهه با صدا بر روی بار کار ذهنی، حساسیت به صدا و سلامت عمومی و روانی اپراتورهای جرثقیل های سقفی در یکی از صنایع فولاد جنوب ایران. فصلنامه علمی تخصصی طب کار. 1401; 14 (3) :42-51

URL: http://tkj.ssu.ac.ir/article-1-1210-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، behnoosh.jafari@yahoo.com
چکیده:   (470 مشاهده)
مقدمه: جرثقیل‌های سقفی در هدایت و راهبری صنایع فولاد و نگه‌داشتن وضعیت نرمال آن نقش حیاتی بر عهده دارند. این ماشین‌آلات توسط انسان اداره می‌شوند و خطر بزرگی از تصادفات را ایجاد می‌کنند که ممکن است به دلیل اشتباهات انجام‌شده توسط اپراتورها رخ دهد. با توجه به مطالب مذکور، عوارض غیرقابل‌اغماض صدا بر سلامت جسمی و روانی افراد در محیط‌های کاری، پیچیدگی و حساسیت اپراتورهای جرثقیل‌های سقفی و همچنین صدمات جدی ناشی از خطای این وظیفه، این مطالعه با هدف اثر مواجهه با صدا بر بارکار ذهنی، حساسیت به صدا و سلامت عمومی و روانی اپراتورهای جرثقیل‌های سقفی در یکی از صنایع فولاد جنوب ایران صورت گرفت.
روش بررسی: این مطالعه در دو فاز، انجام شد. در فاز اول مواجهه کارگر با تراز صدا مورد ارزیابی دقیق قرار گرفت. بدین‌صورت که تراز فشار صوت، حین انجام‌وظیفه‌ی اپراتور و در کابین جرثقیل مطابق توصیه ISO 9612 انجام  شد. در فاز دوم تحقیق و پس از تعیین میزان مواجهه اپراتورهای جرثقیل‌های سقفی موردبررسی با صدا، پرسشنامه‌های حساسیت به صدا، ارزیابی ذهنی مواجهه با شرایط صوتی و پرسشنامه سلامت عمومی توزیع و مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفتند. تجزیه‌وتحلیل آماری داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار  SPSS نسخه 22 انجام گردید. با استفاده از آزمون آنالیز واریانس یک‌طرفه، تی تست مستقل و ضریب همبستگی پیرسن به بررسی چگونگی ارتباط بین عوامل مختلف پرداخته شد. در این مطالعه سطح معناداری 5 درصد در نظر گرفته شد.
نتایج: میانگین تراز معادل مواجهه اپراتورهای جرثقیل‌های سقفی برای یک دوره زمانی 8 ساعته  76.4 دسی‌بل و حداکثر و حداقل تراز معادل مواجهه 8 ساعته به ترتیب؛ 84  و 68.2 دسی‌بل به دست آمد. نتایج این مطالعه نشان داد بین متغیرهای جنسیت، وضعیت تأهل و ساعت کاری با حساسیت به صدا و متغیرهای  جنسیت، تحصیلات، بحران روحی در یک ماه اخیر و شغل دوم با بار ذهنی و متغیر بحران روحی در یک ماه اخیر با سلامت عمومی ارتباط معناداری وجود دارد (P<0/05). جهت بررسی ارتباط بین مقادیر حساسیت به صدا، بار ذهنی و سلامت عمومی با صدا از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد، نتایج نشان داد که بین هیچ یک از مقادیر حساسیت به صدا، بار ذهنی و سلامت عمومی با صدا ارتباط معناداری وجود ندارد (P>0/05). ارتباط منفی یا معکوس بین حساسیت به صدا و سلامت عمومی با صدا وجود دارد. بدین معنی که با افزایش میزان صدا، حساسیت به صدا و سلامت عمومی کمتر می‌شود و بلعکس.
نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیـق می‌تواند بسـتر لازم جهت بهبود شرایط کاری اپراتورهای جرثقیل‌های سقفی را فراهم آورد تا بدین ترتیب از به وجـود آمدن ناراحتی‌ها و مشکلات اثرات غیر شنیداری صدا، در مقادیری کمتر از 85 دسی‌بل جلوگیری شود.
 
متن کامل [PDF 536 kb]   (182 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی
دریافت: 1401/6/21 | پذیرش: 1401/9/15 | انتشار: 1401/9/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه طب کار می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Occupational Medicine Quarterly Journal

Designed & Developed by : Yektaweb