دوره 9، شماره 4 - ( فصلنامه علمی تخصصی طب کار یزد 1396 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 60-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد - دانشکده بهداشت ، mohamadaslani54@gmail.com
چکیده:   (3839 مشاهده)

چکیده

سابقه و اهداف: فعالیت­های جابه­ جایی دستی بار به صورت کوتاه یا بلند مدت، می­تواند عوارضی مانند پارگی، شکستگی، تنش­های سیستم قلب و عروق، خستگی ماهیچه­ای و اختلالات اسکلتی- عضلانی به خصوص در مهره­های کمر ایجاد نماید. هدف این مطالعه ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیک کارگران سنگبری و تأثیر مداخلات ارگونومیکی در کاهش این ریسک فاکتورها در پست­های کاری آنها می­باشد.

روش بررسی:

در یک مطالعه مداخله­ای به روش قبل و بعد، شناسایی ریسک فاکتورهای ارگونومیک 50 نفر کارگر مرد یک شرکت سنگبری با استفاده از چک­لیست WISHA انجام شد. مداخلات اجرا شده، شامل نصب جرثقیل بازویی منوریل وکیوم­دار و گیره­دار، استفاده از پالت فلزی با گارد دوطرفه قابل حمل با لیفتراک، پالت جمع­آوری ضایعات با قابلیت حمل به وسیله جرثقیل سقفی یا لیفتراک و نصب دستگاه واگن­کش می­باشد. آنالیز آماری داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخه20 و آزمون­های آماری تحلیل واریانس و ویلکاکسون انجام گرفت.

یافته­ ها:

بر اساس نتایج حاصل از مطالعه، 78 درصد از کارگران، قبل از شروع مطالعه، حداقل در یکی از 7 پوسچر نامناسب مورد بررسی دارای ریسک فاکتورهای ارگونومیک بوده­اند؛ به طوری که بیش­ترین این ریسک فاکتورها به ترتیب مربوط به کارگران پست­های کاری بارگیری­کوپ، جمع­آوری ضایعات سنگ(100 درصد)، وسط­کار(2 /76درصد)، برش­کوپ(71/4) و ساب­(50 درصد) می­باشد. این مقادیر بعد از اجرای مداخلات ارگونومیکی در پست­های کاری بارگیری­کوپ، ساب، جمع­آوری ضایعات سنگ(100 درصد) و در پست­های کاری وسط­کار و برش­کوپ(42/8 درصد) حذف گردیدند. به طوری که اختلاف بین ریسک فاکتورهای ارگونومیک قبل و بعد از مداخلات معنادار بود(0/043>p).

نتیجه­ گیری:

نتایج حاصل از این مطالعه نشان می­دهد که میزان شیوع ریسک فاکتورهای ارگونومیک ناشی از کار در کارگران صنعت سنگبری مورد مطالعه، بسیار بالا بوده ولی پس از انجام مداخلات، ریسک فاکتورهای ارگونومیک بین 42/8 تا 100 درصد کاهش یافت. 

متن کامل [PDF 856 kb]   (1471 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1395/10/26 | پذیرش: 1395/11/16 | انتشار: 1396/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.